Anorexie neznamená nutně vychrtlost

Víte, co mě na tom všem nejvíc štve? Že když řeknete "anorexie", každý si vybaví anatomickou kostru nebo ty extrémně vychrtlé anorektičky z Internetu. Přitom takovou holku nemají šanci na ulici nebo v běžném životě potkat. Tyto holky už leží dávno v nemocnicích a bojují o svůj život. Každé nadechnutí je pro ně v tu chvíli vzácné. Chtěla bych tímto článkem vyvrátit mýtus "Anorexie = vychrtlost". Není tomu tak. Na člověku vůbec poruchu příjmu potravy nemusíte poznat. Umíme to skvěle skrývat, dokonce předstírat, že jsme jídlo na talíři snědly, přitom jsme do sebe nedostaly ani sousto. U této nemoci se opravdu fantazii meze nekladou..dokážete si vymyslet cokoli, i ten nejšílenější nápad. Je to ujeté, já vím, ale jako příklad bych uvedla například nalepení másla pod talíř, schovávání jídla do skříně mezi oblečení a jsou daleko šílenější nápady, které by se daly nazvat už extrémy. V jednom z příštích článků budu psát o tom, co mě díky anorexii potkalo...jedno téma bude obsesivně kompulzivní porucha a druhé o panickém strachu z krémů, balzámů na rty atp. Rozhodně bude co číst.
Abych se vrátila k tématu, zkuste si představit například holku, která se do spárů PPP dostala při váze 120 kg. Je absurdní, aby shodila např. na 50 kg hladověním,  protože její organismus by to z čistě fyziologického hlediska nebyl schopný vydržet. Nebo někdo v průběhu nemoci prožije takový metabolický zvrat, že i kdyby cvičil a hladověl do úmoru, nezhubne ani kilo, protože jeho metabolismus se naprosto zastaví a toto většinou vede k hospitalizaci. Dívky také mohou trápit otoky celého těla v důsledku nízkého procenta proteinů v těle. Když máte málo bílkovin, tělo si váže vodu na podkožní tkáně. Absence proteinů postihuje v podsatě každou anorektičku v důsledku nedostatečné a naprosto devastující stravy. A jako poslední příklad bych uvedla např. to, že holka může sice morbidně zhubnout v horní části těla, ale díky genetickým dispozicím jí vždy zůstane silnější spodní polovina těla. Pokud tvoje máma, teta, babička mají příkladně tenké ruce, ploché břicho, ale velká stehna a boky, zdědíte to pravděpodobně taky. Tuk se vám bude ukládat tam, kde vašim předhůdcům. Říká se sice, že genetika má na hubnutí jen minimální vliv, ale např. v mém případě má vliv zásadní.
Doufám, že se mi tímto článkem podaří vyvrátit veřejnosti mýtus o ztělesněné podobě anorexie...musíme věřit!Komentáře

 1. já mám na anorexii kladný názor... ale problém těch holek je jen v hlavě, vše je jen o psychice

  OdpovědětVymazat
 2. to jsem myslela, že už jsem četla snad všechno,... ale o těch proteinech ještě ne! Díky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Za málo...já už jsem pomalu jak pochodující medicínský slovník :)

   Vymazat
 3. Jojo, máš naprostou pravdu. Co mi ale vadí jsou ty rádoby anorektičky - holky, které se v podstatě "chlubí" tím, že třeba shodila nějaké to kilo a doktoři nebo někdo z rodiny si o nich myslí, že trpí anorexií, přitom neví, že anorexie je úplně jiná, anorektička se tím nechlubí, nemluví o tom, naopak odmítá "pravdu", dokáže vše skrývat a podobně. Takové hloupé holčiny pak vytvářejí onen názor o hloupých anorektičkách.. A ani se lidem nedivím, že nás pak berou tak, jak se prezentují tyhle hloupoučké holky...
  Jinak článek je moc fajn, určitě piš dál, klidně to více rozveď, je opravdu důležité, aby si lidi uvědomili, že anorexie není nutně o vychrtlosti, že je to psychická nemoc a vychrtlost nebo hubenost je až jeden ze znaků anorexie, ale ne nutný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fascinující, že se tu pohoršuješ nad tím, jak lidi pohlížejí na anorektičky díky pár "hloupým" holkám, co to dělají jinak než většina. Na anorektičky se může člověk dívat jen jediným způsobem a tím je "nemocný člověk". Nic jiného není a jinak ho okolí brát ani nemůže. Jestli je vychrtlí nebo ne, není podstatné, protože stále je to nemoc obvykle psychického rázu (ovšem pokud jste tak informované, měli byste rovněž vědět, že je rozdíl mezi anorexií a mentální anorexií a NEJEDNÁ se vždy o psychickou nemoc ;) stejně tak bulimie a mentální bulimie.

   Vymazat
  2. Aspoň někdo tu má rozum :)

   Vymazat
 4. zajímavý článek :) dřív jsem si taky vždy myslela, že anorexii mají jen lidé s podváhou, a pak jsem se dozvěděla, že to né vždycky je pravda, ale celé mé okolí si myslí anorexie → hubenour :/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak..právě proto, že o tom má většina lidí špatné mínění, upozorňuju na to tímto článkem..každý člověk, který to začne vidět jinak je pro společnost krok dopředu.

   Vymazat

Okomentovat

Thank you for taking the time to write a comment on my blog. I really do appreciate ♥

Oblíbené příspěvky