Filmy na téma anorexie, bulimie

Reaguji zde na prosbu Terezy, která se mě v komentářích ptala na nějaké filmy o anorexii a bulimii..tak snad si vyberete i vy ostatní :)

Nebezpečně štíhlá (film)
Pod tlakem okolností se její touha zhubnout stává chorobnou posedlostí. A to ještě netuší, že může ztratit mnohem víc než jen přebytečná kila.
štíhlou linií životu nebezpečnou posedlostí. A přitom má snad všechno, co by si jen mohla přát: hodného muže, přátele, úspěchy v zaměstnání, které ji baví, a navíc skvěle vychází se šéfem. Stačí ale jediná profesionální chyba, když Tereza pro svou aukční síň zakoupí drahý šperk z pozůstalosti ruské carské rodiny, který se posléze ukáže jako falzifikát, k tomu se přidá bezdůvodná žárlivost na manžela - a Tereza sahá po "zaručeně účinných" prášcích na hubnutí, drastické dietě a mučení těla v posilovně. Velmi brzy se ovšem ukáže, že to bylo rozhodnutí více než nešťastné, k řešení jejích problémů rozhodně nepovede. Životem neuspokojená žena nastoupila cestu, z níž bude velmi těžký návrat...
(Německo, 1997, 94 min)

Z lásky k Nancy (film)

Psychologický příběh natočený podle skutečné události je sondou do duše mladého děvčete - anorektičky.
Nancy odmaturovala a rozhodla se pokračovat ve studiích. Právě v tomto období se u ní začíná projevovat její posedlost vlastní váhou. Cvičí do úmoru a zkouší různé diety. Její rodiče tento problém ignorují, až k přelomovému okamžiku v době vánočních svátků, kdy vyjde najevo krutá pravda, že Nancy je anorektička. Rodiče se ji snaží donutit k léčbě, ale Nancy odmítá. Z tohoto bludného kruhu psychických problémů jí vysvobozuje až její vlastní otec...
(USA, 1994, 101 min)

Štíhlá až k smrti (dokument)
Chtěly mít postavu topmodelky a málem na to doplatily životem. Závažné problémy anorexie a bulimie v americkém dokumentu.
Když se podívám do zrcadla, vidím tlustou a zbytečnou holku, která je k ničemu," svěřuje se jedna z protagonistek alarmujícího dokumentárního snímku, čtrnáctiletá na kost vyhublá dívenka.
Bývalá modelka Kate zase vzpomíná, jak se jí ve škole posmívali pro její nadváhu. Když poté nastoupila cestu tvrdého odříkání jídla a stala se hvězdou přehlídek i módních časopisů, zjistila, že ji sice lidé obdivují, ale že život se jí zúžil do magického okénka osobní váhy. Po vyléčení se Kate k modelingu vrátila - nyní však předvádí tzv. nadměrné velikosti. Na půvabu jí to v žádném případě neubralo a je spokojená.
Problémů spojených s poruchami příjmu potravy je celá řada a mohou potkat prakticky každou dívku či mladou ženu. Ke zvláště ohroženým však patří baletky, modelky, herečky a samozřejmě dívenky v pubertě.
Velmi negativní roli hraje všude ve světě reklama, která předkládá jako ideál krásy právě extrémně štíhlé dívky, často anorektičky.
Dostat se ze začarovaného kruhu je velmi nesnadné.
(USA, ?, 52 min)
Tumblr_mhe4ueik0l1rfzdh4o1_500_large

Perfektní tělo (film)Andie Burtonová je nadanou mladou gymnastkou, která chce konečně prorazit a dostat se na olympiádu. Sama proto osloví známého profesionálního trenéra Davida Blaira, který ji pozve trénovat do Seattlu. I přesto, že je to finančně velmi náročné, rodiče se rozhodnou svou dceru podpořit. Trénink v Seattlu je velmi náročný a tvrdý, trenér dokonce požaduje, aby shodila. Andie tak poznává i odvrácenou tvář vrcholového sportu. Podaří se jí naplnit svůj životní sen?
(USA, 1997, 84 min)
Když přátelství zabíjí (film)Alexis přijíždí se svojí sestrou a maminkou po rozvodu rodičů do Seatlu z Chicaga. Nastupuje s obavami do nové školy a do nového volejbalového týmu. Její počáteční strach z toho, že v novém městě nenajde kamarády, velmi brzy rozptýlí milá Jennifer. Vzniká přátelství dvou dívek, na život a na smrt. Jennifer je výbornou hráčkou volejbalového týmu, Alexis také. Počátky problematických vztahů k jídlu se u Lexi projevují několika větami hned zpočátku filmového snímku - například otázka mamince "jsem tlustá, že?" nebo "mami, uhodneš kolik je v tom tuku? Představ si, že 7 gramů!", sestřina poznámka "to je tvůj již třetí kousek pizzy, jsi jak čuně", poznámka trenérky "vyskočila bys víc, kdybys trochu zhubla", vlastní zkoumání těla "mám tlusté boky i stehna" apod. Jednou se společně Lexi s Jennifer přejedí při odpolední svačině a Jennifer ukáže Lexi cestu, jak se nepohodlného jídla zbavit. Předvede jí svůj způsob - jídlo jednoduše vyzvrací! Tím je nastoupena cesta ke zkáze obou děvčat. Začíná dennodenní vážení, zkoumavé pohledy v zrcadle, běhání o sto šest. U Lexi se objevují první problémy - padají jí vlasy, ztrácí menstruaci, je popudlivá …. Při jednom ze zápasů kolabuje a odváží ji do nemocnice, kde podstupuje léčbu anorexie. Tím ale ještě nemá vyhráno, čeká ji další zápas, zápas v ní samotné, kdy musí zvítězit nad anorexii nadobro. Bohužel, v průběhu její léčby přítelkyně Jennifer umírá - v důsledku bulimie při automobilové nehodě nevydrží její srdce náhlý traumatický šok
(USA, 1997, 87 min)

Dokonalost za každou cenu (film)Nadějná běžkyně Ellen Hartová chce zvládnout vrcholový trénink, studium i zaměstnání. Jejím snem je dostat se na olympiádu a je ochotna udělat pro to cokoli. Trenér jí radí, aby trochu zhubla, aniž tuší, že se dotýká jejího problému - Ellen je totiž bulimička, ale zatím to úspěšně tají. Na jednom ze závodů se seznámí se starostou Denveru Federikem Peniou, který má o ni zájem. Ellen si dosud mužů nevšímala, sport jí byl nade vše, ale Federico ji přitahuje. Konečně se zúčastní olympiády, je dokonce favoritkou, ale skončí jedenáctá. Vyčítá si, že je to její vina a selhání, a to vše prohlubuje její bulimii. Pak si vezme Federika, který je jí velkou oporou, především se snaží podepřít její sebevědomí. Ellen se bojí ve svém zdravotním stavu otěhotnět, když pak konečně čeká dítě, bojí se zase, že ho může poškodit svým neustálým přejídáním a zvracením...
(USA, 1997, 87 min)
Ani gram tuku (dokument)Velmi zajímavý snímek, mapující roční život 20leté Mony, která jako jedna ze 600 000 mladých Němek trpí mentální bulimií. Tato nemoc ji sužuje již pátým rokem.
Mona se rozhoduje za asistence televizního štábu podstoupit léčebný proces a s nemocí konečně skoncovat. Nastupuje na 6měsíční léčebný program v mnichovském centru ANAD Pathways, které poskytuje několik léčebných terapií právě nemocným poruchami příjmu potravy (psychoterapie, správné stravování, společné nakupování a vaření, zásady zdravé výživy pod vedením dietní sestry apod.). Z tohoto zařízení Mona ještě pokračuje v léčbě v léčebném středisku v Wollmarshöhe, nakonec si s pomocí Centra pro mládež nachází vlastní bydlení a zdá se, že je vše na dobré cestě
(Německo, 2003, ? min)
Anorexie (film)Slovo tloušťka se v rodině Hunterových kvůli matce Marshe bralo jako něco strašného - jako rakovina. Ztloustnout bylo mnohem horší než přijít o zaměstnání nebo o ženicha, který by Vám utekl od oltáře. Marshina posedlost po dokonalosti má ale pro její dvě dcery zničující následky. Starší Frannii nutila matka držet dietu už od malička, ale po letech vyšlo najevo, že daleko větší problémy s jídlem má mladší Shelly. Touha nezklamat a být perfektní ji přivádí s depresemi až do nemocnice mezi anorektičky a bulimičky. Ačkoli lékaři tvrdí, že nemocniční léčba je úspěšná, její sestra Frannie vidí, že Shelly je čím dál víc vychrtlejší...
(USA, 2003, 100 min)
Chci být štíhlá (dokument)Dokument se zabývá mentální anorexií a mentální bulimií. Výpovědi postižených dívek a žen provází komentář lékařů. Natočeno ve spolupráci s psychiatrickou klinikou l. LF UK v Praze.
(ČR, 1995, 27 min)
Nějak se mi to vymklo z ruky (dokument) - z pořadu DiagnózaMentální anorexie (vyhladovění sebe sama způsobené úmyslným snižováním váhy) a mentální bulimie (záchvatovité přejídání spojené s vyprovokovaným zvracením) patří mezi poruchy příjmu potravy. Dramatický příběh Anity i vyprávění dalších mladých žen trpících tímto onemocněním bylo natáčeno ve spolupráci s MUDr. Hanou Papežovou, vedoucí Centra pro poruchy příjmu potravy na Psychiatrické klinice Všeobecné fakultní nemocnice, II. lékařské fakulty UK Praha.
(ČR, 2002, 18 min)
Hubená - dokument/film
Zákusek jako noční můra
Polly sedí ve světlé místnosti u stolu. Detailní záběry ukazují její chvějící se ruce, strhaný obličej, neklidně těkající pohled. "Nedokážu to. Tohle je nad mé síly." Hlas má strachem tak stažený, že téměř šeptá. "Jsme s tebou! Podporujeme tě! Zvládneš to!" Ozývají se další ženské hlasy. Kamera sjede o něco níž. Před Polly leží na talířku miniaturní dortík. Polly je jednou z dívek léčících se na luxusní floridské klinice. Deset let trpí bulimií. Sníst zákusek je pro ni (stejně jako pro většinu jejích spolupacientek) naplněním nejhorší noční můry.
Tak vypadají první záběry dokumentárního debutu americké fotografky Lauren Greenfieldové natočeného během šesti měsíců na klinice pro léčbu poruch příjmu potravy (PPP). Film zařadilo kino Světozor do programu letošního festivalu Jeden svět. Mozaika sestavená ze záběrů z života kliniky, výpovědí nemocných, jejich psychologů, doktorů i nejbližších příbuzných přibližuje svět anorexie a bulimie se všemi jeho děsivými dopady. Režisérka se vyhýbá prvoplánovým závěrům, nezjednodušuje ani nenabízí vysvětlení této "nemoci z nadbytku".
Anorexie jako únik
Film se pohybuje na pomezí hraného příběhu a dokumentárního snímku. Poněkud suchopárné scény zobrazující pevně stanovený denní chod kliniky vyvažují záběry spontánně se bavících dívek v době volna. S úsměvem popisované záchvaty bulimie, pokusy o sebevraždu či týdny hladovění vyvolávají mrazení v zádech, ale i soucit. Díky otevřenosti a spontaneitě s jakou vystupují, si pacientky už po několika minutách získávají naše sympatie.
Dojem, že klientky už odněkud známe, v průběhu filmu sílí. Jejich snaha po dokonalosti, touha potěšit okolí, nevyrovnaný vztah k sobě samé i často skrývané komplexy nám nejednou připomínají nás samotné a hranice mezi "těmi nemocnými" a "námi zdravými" se náhle jeví jako překvapivě tenká. Z této perspektivy je i snazší porozumět problémům spojeným s příjmem potravy jako jedné z forem úniku z příliš náročného světa, kterým se cítíme ohrožováni.
Spolu se čtyřmi hrdinkami prožíváme jejich částečná vítězství i selhání, která se opakují v téměř pravidelných intervalech. Kilo nahoru, kilo dolů. Scény ranního vážení nejlépe dokumentují rozporuplné pocity dívek. Při pohledu na každodenní mučivou úzkost a strach z každého sousta navíc, na křečovitou snahu dosáhnout vysněného ideálu štíhlosti, lépe chápeme slova pětadvacetileté bývalé zdravotní sestry, nyní klientky centra, Sally: "42 kilo, sakra! O půl kila víc než včera. Chci být zdravá, ale nechci přibrat."

Komentáře

Okomentovat

Thank you for taking the time to write a comment on my blog. I really do appreciate ♥

Oblíbené příspěvky