Avokádová pomazánka, 2. způsob / Avocado spread the 2nd

CZ: Mnozí si možná vzpomínáte, jak jsem dělala svou první avokádovou pomazánku, které někteří začali říkat guacamole. A jelikož mi zbylo ještě jedno avokádo, udělala jsem ji znovu, dokoupila v Lidlu suchary a dost jsem si pochutnala.

EN: Many of you may remember how I made ​​my first avocado butter, which some say started guacamole. And since I have left one more avocado, I did it again, i bought new bread in Lidl and I quite enjoyed it.

POTŘEBUJEME: / INGREDIENTS:


 • 1 avokádo / 1 avocado
 • červenou cibuli / red onion
 • 2 stroužky česneku / 2 slices of garlic
 • sůl / salt
 • pepř / pepper
 • koření na řecký salát / greek salad seasoning

POSTUP: / PROCESS:

Vyjmeme z avokáda pecku, oloupeme ho a nakrájíme na malé kousky. Nejlepší je, když použijeme velmi zralé avokádo. Přikrájíme na kousky nakrájené stroužky česneku, nakrájenou cibuli, sůl, pepř a řecké koření a dáme do kuchyňského robotu/mixéru. Mixujeme tak dlouho, dokud nám nevznikne hladká hmota. Hodí se např. na chleba, ale i k zelenině či těstovinám.

Remove the avocado pit, peel it and cut into small pieces. The best is when we use very ripe avocado. Add the chopped cloves of garlic, chopped onion, salt, pepper and Greek seasoning and place in a food processor / blender. Mix until smooth material to us does not arise. Suitable eg for bread, but also vegetables or pasta


Komentáře

 1. Oh that looks interesting! I've never eaten it before. I really like your blog! I'm glad that I found it! It would be nice if you could stop by my blog sometime too (I'm from England) as I post my outfits, personal style, likes and much more :) :)

  Raindrops of Sapphire

  OdpovědětVymazat
 2. that looks nice! x waiting for ur new post <3

  If you decided to follow me on (gfc, bloglovin, chictopia or lookbook), leave a comment on my blog to lemme know and I'll return the favor :)

  Little Miss Olen.

  OdpovědětVymazat
 3. Vypadá to moc dobře :)) Miluju avokádové pomazánky na jakýkoliv způsob :)

  OdpovědětVymazat
 4. vyzerá to super :)

  http://love-me-cause-im-famous.blogspot.sk/

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Thank you for taking the time to write a comment on my blog. I really do appreciate ♥

Oblíbené příspěvky