Pár zásadních změn (veganství, ne extremismus)

     Možná právě obědváte, ale možná taky ne. Každopádně vám, co si zrovna dopřáváte dobré jídlo nebo třeba jen kávu, tak vám přeji dobrou chuť :). Já zrovna poobědvala vegetariánské lasagne s červenou čočkou, pórkem, rajčatovým protlakem, smetanou a sýrem. A to mě přivádí ke dvěma věcem. První z nich je ta, že už jsem dost dlouho nepublikovala žádný recept a tento jistě bude stát za zmínku, když je to něco tak lahodného..vlastně hotové gastroporno :D. Také, a teď směřuju k té druhé věci, jsem na nějaký jeden měsíc pověsila veganský životní styl na hřebík, jelikož v nemocnici jsem byla nucena jíst všechno a když teď z toho režimu, na který jsem si těžce zvykala vyjedu, hrozí velké riziko, že se do toho bludného kruhu vrátím zpátky. A to nechci.   

Mexican Lasagna | a Couple Cooks


Je sice pravda, že když mě nutili jíst maso a masné výrobky, ztropila jsem tam takovou hysterickou scénu, za kterou by se nemusel stydět ani George Clooney při předávání oskara. Nikdy bych netušila, že by mé emoce mohly zajít až tak daleko, že se kvůli jednomu kousku masa budu v breku válet po zemi a bude mi úplně jedno, jestli mi dají svěrací kazajku. Tohle tudíž znamená, že maso stále nejím a držím vegetariánský jídelníček. Na veganství si budu zase postupně zvykat a postupně nahrazovat potraviny živočisného původu těmi rostlinnými. Už ovšem žádný extremismus, to na veganech nesnáším...neustálá hra na to, kdo je víc vegan...OMG! Hlavně se k tomu vracet přirozeně, jelikož to přirozené je, a nenásilně. Někdo by to mohl považovat za sobectví, ale já dobře vím, co dělám a vzhledem k tomu, že jsem se nacházela ve velmi prekérní situaci, kdy mi šlo bez nadsázky o holý život, musela jsem zvolit kompromis, jinými slovy "zlatou střední cestu". I když, jak už jsem řekla, se budu k veganství postupně vracet, jsem se rozhodla trochu pozměnit položku "vegan" v menu sloupku na "preferování veganského způsobu života", akorát v angličtině kvůli čtenářům z různých koutů světa. Totéž  s kosmetikou. Výrobky z "netestovaných" firem, které mi vyhovují, budu používat i nadále, ale jelikož nemám peníze na kosmetiku, která jen kvůli "cruelty-free" logu stojí trojnásobek ceny "nelogovaného" výrobku, když sháním produkty, které mému typu pleti budou vyhovovat, používám už nějakou dobu vesměs všechno. Podle mě nemá žádný výrazný vliv propagace na netestování na zvířatech, jelikož lidé ze střední vrstvy včetně mě, nemají na tak drahou kosmetiku finanční prostředky. Nemluvě o tom, kolik nad touto otázkou visí otazníků. Je zaznamenáno mnoho případů, kdy při kontrole "netestované firmy" se přišlo na to, že své výrobky ve skutečnosti testují nebo je dováží do Evropy z Číny, kde je testování stále povinné. Znám spoustu veganů, co to dělá stejně, z finančních důvodů. Kdo by taky měl šest stovek na barvu na vlasy. Nikomu z těch firem ve skutečnosti nejde o blaho zvířat, nýbrž jen o byznys, vytěžit z prodeje co nejvíc peněz a hrát lidem na city propagací kampaní na netestování na zvířatech. Dnešní doba je navíc natolik moderní, že pochybuju, že by ještě některá z monopolních kosmetických firem využívala k testování zvířata, když je prokázáno, že výsledky nejsou objektivní ve srovnání s účinky na lidech. Navíc jsou mnohem modernější dostupné výzkumy, jak osvědčit účinky kosmetiky. 


.


Zamysleme se, proč by to jinak bylo tak drahé? Je to logicky nepřímá úměra, kdyby někdo chtěl, aby čím dál více lidí dávalo přednost netestovaným výrobkům, nebyly by tam takové nehorázné finanční přirážky. (např. Lush, The Body Shop aj.). Nikdo také neví, jak to v tomto průmyslu chodí, kdo a kdy vydává logo k oprávnění uveřejnění cruelty-free výrobků, prostě do toho nikdo nevidíme. Tak proč se chovat podle něčeho, čemu vlastně nerozumíme. Veganská strava pro mě má smysl, protože když klesne poptávka po např. mléku, vejcím apod., klesne rovněž i nabídka. Rovněž nechodím v kůži, svetrech, nevyužívám zvířata k oblékání, protože mi to přijde nehorázně neetické a sprosté. 
Nějaké případné moralizování nebudu reagovat, mám totiž právo na svůj názor a nejsem hloupá a racionálně o věcech přemýšlím.

Teď obrátím list. Co nového pro vás v brzké době chystám? Dnes večer přidám dnešní jídelníček i s fotkami a budu v tomto úkonu pokračovat i v následujících dnech, měsících, možná i letech..(?)
Dnes mě toho čeká poměrně hodně, takže budu ráda, když stihnu alespoň 50% z toho, co jsem zařídit měla. Zatím jsem stihla jen vyskládat myčku :D.

Jsem moc ráda, že jsem zase zpátky a každý komentář od vás mě moc potěší a mnohdy mi rozzáří i celý den.

PS: Na poslední chvíli jsem se přihlásila do Blogerky roku 2014, takže pokud vám tento blog připadá zajímavý a líbí se vám, budu ráda, když si uděláte minutku času a dáte mi hlas. Ikonku, která vás bude navigovat, najdete v menu v pravém sloupci.Komentáře

 1. Přesně tak, žádný extremismus :-)) Ty lasagne vypadají božsky!! :-)

  Skills of Art

  OdpovědětVymazat
 2. Anonymní29/9/14 19:45

  Nesnášíš extremismus na veganech .... vždyt jsi tu dělala to samé :))

  OdpovědětVymazat
 3. Dúfam, že to tu poriadne rozbehneš :-) Držím palce a teším sa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokusim sa, Verunka :), to mi ver. Dakujem za dlhodobu podporu, velmi si jej vazim. ♥

   Vymazat
 4. Great layout images.
  http://tifi11.blogspot.com/2014/10/layer-yourself-in-pink-for-cancer.html

  OdpovědětVymazat
 5. Anonymní9/10/14 23:57

  Ahoj Andie, prave jsem si přecetla tvuj clanek na najimseazhubnu.cz a nedalo mi to, abych také nezkoukla tve stranky. Po přečtšní tohoto článku ,jsem si připadala, jako kdybych ho sama napsala. Také se ted nacházím v podobné situaci, mám dost velkou podváhu a rodiče mi hrozí hospitalizací v nemocnici (v které jsem už před několika lety byla kvuli stejnemu problému), navíc mě nutí do mléčných výrobků. Veganství se ale prostě nechci vzdát, to by bylo jako kdybych zradila sama sebe. Pro mě je sice hrozně težké na této stravě přibrat, ale dokázali to už jiní, tak doufám, že se mi to podaří taky.... Jinak moc ti držím palce v nemocnici, snad to tam je fajn (v Brně co si pamatuji byli hodní a dokonce mi tam povolili vegetariánskou stravu) a vrátíš se spokojená a štastná:)

  Těším se na tvoje další články:)

  Lili*

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Thank you for taking the time to write a comment on my blog. I really do appreciate ♥

Oblíbené příspěvky