Mami! - trhák francouzské kinematografie

Hodně lidí se mě často ptá, zda bych mu mohla dát nějaký tip na opravdu dobrý film. V tu chvíli, kdy se mě teď na tuto otázku někdo zeptá, tohle bude rozhodně jeden z hrstky kvalitních filmů, který se mi vybaví.
Mami!
No, z počátku na mě tento film působil dost zmateně a nevěděla jsem, co si o tom mám myslet, ale abych pravdu řekla, nakonec jsem ho dokoukala až do konce a byla velmi mile překvapena, plná emocí a empatie. Pokud chcete shlédnout opravdu kvalitní film, originální, dechberoucí a o životě takovém, jaký skutečně je, tak na nic nečekejte a film si stáhněte nebo se na něj podívejte online!Film pochází z francouzsko-kanadské tvorby Xaviera Dolana, stejně jako i scénář filmu. Napřed bych chtěla smeknout nad námětem, který je opravdu detailně propracovaný a až uběhne prvních 20 minut filmu, nedokážete se od něj odtrhnout. Už jen žebříček hodnocení ČSFD čítá u tohoto filmu úspěšnost 82% k datu 11.2.. A to je na české poměry opravdu hodně, protože oproti mezinárodní filmové databázi IMDB jsme u mnoha filmů mnohem více kritičtí než např. Američané. No, my Češi opravdu rádi kritizujeme, to je pravda. Amíci jsou zase víc "free" a tolerantnější (plošně míněno samozřejmě)
Hlavní postavou je zde Steve (Antoine Olivier Pilon). Dospívající puberťák s nevybíravým způsobem chování trpící poruchou ADHD (u nás známá jako porucha aktivity a pozornosti). Možná se hned na začátku, až poznáte jeho matku Diane (Anne Dorval) nebudete ničemu divit, jelikož Stevova matka je taky dosti svérázná a to se mi líbí. Nicméně klobouk dolů před ní. I přes rozhorčení ústavních lékařů výchovného zařízení, kde se Steve na začátku nachází a na konci z něj opět utíká, Diane stojí za tím, že svého syna dokáže zvládnout sama. Tím začíná veliká a bouřlivá show, kde nechybí ani humor, ani napínavé a vypjaté chvilky. Vše doprovázeno hudbou výtečného skladatele Ludovica Einaudiho nebo např. Oasis a Lany del Rey.
Nedivte se velmi nevybíravému francouzskému stylu vyjadřování, které je peprné, sprosté, ale své. České titulky jsou už dnes součástí filmu a ke stažení na všech známějších portálech.

Začátky nového života Steva a jeho matky rozhodně nebudou jednoduché. Naštěstí brzy zjistí, že mají sousedku, která se zdá na první pohled jako podivínka, která má problém před lidmi komunikovat. Jmenuje se Kyla. Má to ovšem velikou výhodu. Kyla je povoláním bývalá učitelka, která je sice dost utrápená, ale v této chvíli se všichni tři pomalu stávají nerozdělitelným triem. Diane zjišťuje, že učit sama ho nedokáže, jelikož pro to nemá ani vzdělání a ani nervy. Kyla se Steva ujme a i přes počáteční výbuchy agrese, nepozornosti a násilí, se stanou přáteli a Steve nevědomky pomáhá i Kyle. Steve se vám může zdát jako drzý a nevychovaný spratek, který se z násilného agresora v mžiku dokáže proměnit ve vtipného a pohodového mladého muže, ale nesmíme zapomenout, že právě taková porucha ADHD je. A film vyvrací veškeré mýty o tom, že každé dítě musí být nutně hyperaktivní, když je trošku živější. Lidé mají o tomhle zkreslený pojem. Je to velmi komplikovaná a těžko zvládnutelná diagnóza, ale věřím, že tento film změní mnoha rodičům s dětmi postiženými ADHD život, přinejmenším smýšlení.
Nechci říkat, jak to celé dopadne, ale něco vám k tomu chci ještě říct. Je to film opravdu silný a kdo s tímto má osobní zkušenost, jistě ho dojme. 
Film, kde se střídají výbuchy vzteku a ztráta sebekontroly se smíchem, odvázaností a dobrodružstvím. Film, kde vznikají nepravděpodobná přátelství. Film, jehož příběh vás strhne s sebou a dojme vás a zároveň rozčílí. Doporučuji! Za mě 5 hvězdiček!

Mommy - I'll watch anything Xavier Dolan makes and this movie didn't disappoint with it's deep character development. Only criticism would be that he didn't need the opening contrivance of legislative change - it added the only element of unreality.:


Komentáře


 1. So in love with your blog! You've got such a fresh style and it really is a pleasure to read it!
  Would you like to follow each other on GFC? If yes just let me know once done and I'll be right back!
  xoxo
  Patricia http://patriciacori.blogspot.ch

  OdpovědětVymazat
 2. Na filmu jsem byla v lete a byla jsem z nej uplne paf. Herci odvadeli fantasticke vykony. To leto jsem jeste videla film Stockholm, coz bylo taky teda neco.

  OdpovědětVymazat
 3. Dakujem za tip. O filme som nepočula ale určite si ho poziem.
  NINAVE

  OdpovědětVymazat
 4. Úplne prvýkrát počujem o takomto filme, no celkom ma to zaujalo :) Vďaka za tip ♥

  31shadesofaubergine

  OdpovědětVymazat
 5. Hmm, to zni zajimave. Tak to vypada, ze mam na tento vecer program :)

  Poshlife

  OdpovědětVymazat
 6. vždy ma takéto filmy zaujali určite si ho niekedy pozriem ;)

  P.S: Ak má čas, bola by som veľmi rada keby si skočila na blog mojej sesternice. Je to začínajúca blogerka a tvoj komentár, návšteva či odber by ju veľmi potešil :) Vopred ďakujem.

  OdpovědětVymazat
 7. zabudla som ti tam pridať link :) www.partofnicol.blogspot.sk :) budem ti naozaj veľmi vdačna :)

  OdpovědětVymazat
 8. Juj, vyzerá to vážne dobre. Vďaka za tip! Mám veľmi rada francúzske a celkovo európske filmy :)

  OdpovědětVymazat
 9. Film vypadá dobře píšu si ho na seznam :)
  Beauty by K.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Thank you for taking the time to write a comment on my blog. I really do appreciate ♥

Oblíbené příspěvky